www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net

Pozor na bodnutí hmyzem

Počet výjezdů k osobám, u kterých se objevily zdravotní komplikace po bodnutí hmyzem, s postupujícím létem vždy roste. Za měsíc červenec tak středočeští záchranáři vyjeli ke 155 pacientům s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí.

Rozdělení výjezdů podle okresů – Praha (1), Benešov (30), Beroun (6), Kladno (4), Kolín (3), Kutná Hora (15), Mělník (5), Mladá Boleslav (8), Nymburk (8), Praha-východ (11), Praha-západ (25), Příbram (28), Rakovník (6) a neuvedeno (5). V některých případech jde o život ohrožující reakce, jejichž průběh může být velmi překotný, kdy po hmyzím bodnutí dojde k rozvinutí anafylaktického šoku, následnému bezvědomí a zástavě srdeční činnosti.

Záchranáři pak pacientům v rámci nezbytné péče podávají kortikoidy, antihistaminika, léky na podporu krevního oběhu nebo adrenalin (poslední dva při zhroucení oběhu – při anafylaktickém šoku). Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku: Větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce.

První pomoc při pobodání hmyzem: Lokální otok v místě bodnutí je normální. Účinné bývá chladit místo bodnutí a namazat ho volně prodejnou mastí s obsahem antihistaminik. Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu. Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v ústech je lépe zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik.

You must be logged in to post a comment Login