stredocech.net

Základní informace

Bojujte proti klíšťatům včas

Sezona klíšťat už je v plném proudu a tak si často majitelé psů z procházky přinesou domů i nezvaného hosta. Co pak ale s ním, jako ho odstranit a jak tomuto vůbec lze předcházet?

V první řadě by chovatelé neměli zanedbávat prevenci. K dostání je mnoho různých přípravků, ať už to jsou obojky (ty se ale nedoporučují pro psi, kteří každou vycházku skočí do rybníka), pipety, šampony nebo spraye. Ale pozor, cena je většinou přímo úměrná i kvalitě. Určitě se s vhodným přípravkem poraďte u svého veterináře, nebo u odborného poradce ve specializovaných obchodech. Každopádně je po každé procházce vhodné psa prohlédnout, případně i vyčesat.

Způsob odstranění je velmi podobný jako u lidí, jen u pejsků nemůžete počítat s takovou trpělivostí, jako u člověka. Nezapomeňte použít gumové rukavice, přeci jen chráníte i sami sebe. Na místo přisátí nastříkejte desinfekční roztok na bázi alkoholu. Pak kleštičkami určenými k vytahování klíšťat, které jsou běžně za pár korun dostupné ve zverimexu, i lékárně, uchyťte klíště těsně u hlavičky a kývavým pohybem klíště opatrně odstraňte. Nekruťte ve směru či proti směru hodinových ručiček, jak bylo dříve zvykem-klíštěti pak akorát můžete utrhnout hlavičku, která tak zůstane nadále v těle a velmi těžko se pak odstraní. Postižené místo opět potřete desinfekcí.

Věděli jste, že krev na hostiteli saje jen samička?

Většinou samce uvidíte jen společně se samičkou, jelikož k oplodnění dochází právě na hostiteli. Samce poznáte podle tvrdého štítku který překrývá celé jeho záda, zatím co u samičky jen max její polovinu.

Mezi nejnebezpečnější choroby přenášené klíšťaty patří klíšťová meningoencephalitida, lymská borelióza a Q-horečka. Dále přenáší bakterie jako například: ehrlichie, babesie či anaplasmy.

Středočech.net

 

You must be logged in to post a comment Login