stredocech.net

Základní informace

Boleslav pevně drží čtvrté místo

Páteční zápas FK Mladá Boleslav – FC Baník Ostrava skončil výhrou domácích 1:0 (1:0). Boleslavským fotbalistům se podařila odveta za podzimní těsnou prohru na Bazalech. Po většinu utkání byli aktivnějším a pro soupeřovu branku nebezpečnějším týmem a tři body si připsali zaslouženě. Fanoušci nejvíce hlasů poslali boleslavskému Jasminu Ščukovi a ostravskému Jiřímu Pavlenkovi.

Image (3)

Čtvrtá Boleslav zvládla roli papírového favorita proti deváté Ostravě. Boleslavským scházeli zranění Hůlka, Kysela, Kúdela a Mendy, po odpykání trestu za čtyři žlutá napomenutí byl trenérovi k dispozici opět Magera. Ostravským chybíěl vykartovaný stoper Frydrych a na základě klubové dohody z Boleslavi hostující ofenzivní záložník Sivrič.
Celý první poločas měla Boleslav zjevnou herní převahu, kterou vyjádřila pouze jedním gólem po parádní kombinační akci. Ve 31. minutě Vackův pas našel na pravé straně rozběhnutého Zahustela, z jehož nezištné přihrávky Ščuk skóroval do odkryté branky – 1:0. Před tímto gólem už v úvodních minutách ostravskou obranu prohnal Zahustel a brankáře Pavlenku otestoval bombou z rohu šestnáctky Vacek. V osmi minutách Boleslavští kopali tři rohy, bohužel bez gólového efektu. Neprosadil se Wágner po Končalově centru. Brankář Pavlenka si poradil s dvěma Končalovými trestňáky v 15. a 17. minutě. Bořilův centr usměrnil Končal vedle branky. Skalákův centr hlavičkoval Wágner do brankáře. Technická střela ze Skalákovy pravačky těsně minula levou tyč. Po akci Vacka a Skaláka hlavičkoval Wágner vedle ostravské branky. K prvnímu gólu se Boleslavští marně snažili další přidat, i když převahu a střelecké příležitosti měli. Největší těsně před přestávkou, když po Bořilově autovém vhazování a Wágnerově přiťuknutí netrefil Vacek branku.
V druhém poločase měli Boleslavští sice nadále více ze hry, ale už ne tolik střeleckých příležitostí, jako před přestávkou. Zkraje druhé půle ostravská obrana odvracela opakovaně centry z levé strany boleslavské ofenzívy a vždy úspěšně. V 52. minutě Končalův centr z trestného kopu napálil bez přípravy Navrátil, ale míč houštinou těl do branky neproletěl. O tři minuty později po nakrátko rozehraném rohu a Skalákově centru Wágner hlavičkoval do Pavlenky a vzápětí Končal vysoko přestřelil ostravskou branku. Kolem 60. minuty se často hrálo, aniž museli brankáři zasahovat a po soubojích o střed hřiště sudí Příhoda rozdával žluté karty. V 66. minutě předvedl Skalák parádní dělovku bez přípravy, se kterou si pozorný Pavlenka poradil. V 69. minutě ostravský roh odvrátil Navrátil a následnou brejkovou situaci do koncovky nedotáhl Štohanzl. V 71. minutě Wágnerův centr zastavila ostravská obrana, o minutu později Skalákův centr ze strany vápna Pavlenka vyboxoval a Končal ranou bez přípravy nastřelil spoluhráče Wágnera. Deset minut před koncem ostravský útok zakončil po Štěpánově centru Lučič hlavičkou, ale Šedu nepřekonal. V 84. minutě běžel Wágner sám na branku, ale než se odhodlal ke střelbě, tak jej stoper Kouřil doběhl a skluzem mu míč sebral. O dvě minuty později Pavlenka zkrotil Skalákovu ránu. V 88. minutě ostravský trestňák kopal Štěpán a od boleslavské branky odhlavičkoval Navrátil. V nastavených dvou minutách si Ostravští vynutili rohový kop, ale po obranné Navrátilově hlavičce sudí Příhoda konečně odpískal konec utkání, ve kterém Boleslavští zaslouženě získali tři body a upevnili si tak čtvrtou „evropskou“ příčku v Synot lize.

Sestava FK Mladá Boleslav: Šeda – Bořil, Navrátil, Šisler, Končal – Ščuk, Štohanzl – Zahustel (81. Ďuriš), Vacek (81. Magera), Skalák (90. Vukadinovič) – Wágner. Sestava FC Baník Ostrava: Pavlenka – Štěpán, Kaša, Kouřil, Lučič – De Azavedo, Foltýn, Mensah (35. Sukup), Holzer (67. Jirásek), Mišák (46. Šichor) – Baroš. Gól: 31. Ščuk ŽK: Bořil, Končal, Štohanzl – Baroš, Kaša, Lučič, Foltyn Rozhodčí: Příhoda – Pelikán, Hrabovský Diváků: 3169

Trenéra Jarolíma potěšila výhra s nulou Boleslavští třetí výhrou v řadě dali zapomenout na dva úvodní nepovedené zápasy jarní sezóny a při zasloužené výhře nad Ostravou k větší spokojenosti scházely góly, které by bodový zisk potvrdily dříve, než s posledním hvizdem rozhodčího. „Na Baník jsme se připravili, věděli jsme, že se bude snažit hrát z obrany a spoléhat na rychlý protiútok, protože na to má hráče. Bylo klíčové, že jsme dobře pokryli Baroše, za to pochvalu zaslouží oba stopeři. V gólových situacích jsme buď špatně trefili míč, nebo soupeře podržel brankář Pavlenka, případně nám chyběla lepší finální přihrávka. Zápas jsme měli pod kontrolou a jsem rád, že jsme nedostali gól a potvrdili vítězství na Slavii, ale mrzí mě, že jsme nedokázali výhru potvrdit druhou brankou,“ pravil boleslavský kouč Karel Jarolím a poznamenal, že vítězství na Slavii mužstvu hodně pomohlo. A na přímý novinářský dotaz, zda u svých svěřenců pociťuje zlepšující se formu, odvětil: „Výsledek jedna nula s Ostravou je hubený, ale tři body jsou důležité. Vyhráli jsme třikrát za sebou a věřím, že po dvou týdnech přípravy v reprezentační pauze na tuto sérii navážeme. Pro postup do evropského poháru bude pro nás utkání v Teplicích velmi důležité.“

„Boleslav vyhrála zaslouženě,“ řekl na úvod svého pozápasového vystoupení v presscentru ostravský trenér Petr Frňka. Ve většině svého slovního vystoupení si potom počínal velmi kriticky vůči svým svěřencům. „V první půli hráči utkání odpískali, je hanba odehrát poločas tak špatně. Začali jsme hrát až druhý poločas, bylo na nás vidět, že nám chybí pohoda, že jsme utkání nezvládli. Doma proti Spartě a Liberci jsme do toho šlápli od první minuty, ale v Teplicích ani v Boleslavi jsme to nedokázali. Bojovat hráčům přeci nikdo nezakázal a do Boleslavi jsme nepřijeli pouze bránit, ale to, co jsme předvedli, nebylo, co jsme chtěli hrát. Postrádal jsem vítězného ducha ve výkonu ostravských hráčů,“ prohlásil Petr Frňka.

Zdroj: Jiří Koros, manažer komunikace FK Mladá Boleslav