stredocech.net

Základní informace

Eurovolby 2014: tentokrát je to jiné

Thumbnails Presskit pages

Volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 dávají voličům možnost ovlivnit budoucí politické směřování Evropské unie volbou 751 poslanců Evropského parlamentu, kteří budou po příštích pět let zastupovat jejich zájmy. Každý členský stát má vlastní volební právní předpisy a každý členský stát rozhoduje o datu, kdy během čtyřdenní volební lhůty ve dnech 22. až 25. května 2014 půjdou občané volit. Voliči v České republice budou volit 21 poslanců Evropského parlamentu. Výsledky ze všech 28 států budou vyhlášeny v neděli 25. května večer.

Kolik poslanců Evropského parlamentu bude zvoleno?

Od přistoupení Chorvatska k EU v červenci 2013 má Evropský parlament 766 poslanců, tento počet se však ve volbách roku 2014 sníží na 751 a na této úrovni zůstane i v budoucnu. Tito poslanci Evropského parlamentu budou zastupovat více než 500 milionů občanů v 28 členských státech. Podle Smluv o EU jsou křesla rozdělována mezi jednotlivé státy na základě „sestupné poměrnosti“, což znamená, že země s větším počtem obyvatel mají více křesel než menší státy, menší státy však mají více křesel, než by vyplývalo z důsledného uplatnění proporcionality.

Proč jsou tyto volby jiné?

Tyto volby jsou dosud nejdůležitějšími volbami do Evropského parlamentu, protože Unie se snaží překonat hospodářskou krizi a přední představitelé EU zvažují, jakým směrem se v budoucnosti vydat.

Nejde jen o to, že volby dají voličům možnost zhodnotit snahy vedoucích představitelů EU v oblasti řešení krize eurozóny a vyjádřit svůj názor na užší hospodářskou a politickou integraci; jedná se také o první volby konané od okamžiku, kdy Lisabonská smlouva v roce 2009 dala Evropskému parlamentu řadu důležitých nových pravomocí.

Jedna ze zásadních změn, které Lisabonská smlouva zavedla, spočívá v tom, že až budou členské státy EU jmenovat příštího předsedu Evropské komise, který se na podzim 2014 stane nástupcem Josého Manuela Barrosa, budou vůbec poprvé muset přihlížet k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Nový Parlament musí tohoto kandidáta schválit: slovy Smlouvy Parlament „volí“ předsedu Komise. To znamená, že voliči mají nyní jasné slovo ve věci toho, kdo stane u kormidla řídícího orgánu EU.

Pět ze třinácti evropských politických stran nominovalo své kandidáty na post předsedy Evropské komise. ELS nominovala Jean-Claude Junckera, bývalého lucemburského ministerského předsedu a bývalého předsedu Euroskupiny, kandidátem PES je Martin Schulz, současný předseda Evropského parlamentu, Aliance liberálů a demokratů se rozhodla pro svého současného předsedu Guy Verhofstadta, bývalého belgického ministerského předsedu, Zelení nominovali dvojici současných europoslanců, Francouze José Bového a Němku Ska Keller, zatímco Evropská levice vysílá Alexise Tsiprase, lídra řecké strany Syriza.

Nová politická většina vzešlá z voleb bude také v příštích pěti letech formovat evropskou legislativu od oblasti jednotného trhu až po občanské svobody. Parlament, jediný přímo volený orgán EU, je nyní stmelujícím prvkem evropského rozhodovacího systému a jeho slovo má stejnou váhu jako slovo vnitrostátních vlád ve věci téměř všech právních předpisů EU.

Zdroj: http://www.elections2014.eu/

You must be logged in to post a comment Login