stredocech.net

Základní informace

Fotbalisté se Spartou prohráli šestý mistrák v řadě

Atraktivní duel FK Mladá Boleslav – AC Sparta Praha skončil prohrou domácích 2:4 (1:1). V jedenáctileté fotbalové historii z třiadvaceti vzájemných zápasů posledních šest Boleslav se Spartou prohrála. Na výhru Boleslav čeká už čtyřicet kalendářních měsíců od 22. dubna 2012. Diváci nejlepšími hráči zvolili boleslavského střelce Jiřího Skaláka a sparťanského brankáře Davida Bičíka.

Mladá Boleslav Spartě podlehla. Foto: FK Mladá Boleslav

První poločas začali Boleslavští odvážně a hned z prvního útoku zaměstnali brankáře Bičíka a z druhé akce vytěžili rohový kop. Ale první drobné zaváhání v defenzívě zaplatili gólem. V 8. minutě měl Krejčí dostatek času a prostoru, aby od koncové lajny přihrál před branku Váchovi, který se přízemní ranou trefil k pravé tyči – 0:1.
Boleslavští byli pár minut zaražení z nepříznivého vývoje utkání. V 17. minutě po Dočkalově akci nebezpečně vystřelil Krejčí a brankář Šeda míč vyrazil. Potom následovala série boleslavských šancí. Ve 22. minutě Radův trestňák hlavičkoval z malého vápna Ščuk vedle. O minutu později po spolupráci s Magerou vystřelil Ščuk, jeho bombu Bičík jen vyrazil a Skalák z malého vápna hlavičkoval mimo branku. Ve 25. minutě si boleslavský gólman Šeda poradil s jedovatým zakončením Hušbauera. Ve 27. minutě po Bořilově centru Ščukovu hlavičku z malého vápna Bičík zázračně vyrazil a Magera byl na dorážku krátký. Na druhé straně Lafatovi nevyšel lob přes Šedu. Ve 40. minutě Ščuk prošel polovinou hřiště, jeho zakončení soupeř srazil, ale pouze ke Skalákovi, který přesnou křížnou střelou zamířil k levé tyči – 1:1.
V předposlední minutě poločasu po Costově kolmici střílel Lafata a od pravé tyče Šeda vytáhl míč na roh. Těsně před přestávkou boleslavská defenzíva odolala dvěma sparťanským rohům.
Druhý poločas začal boleslavskou šancí, ale Ščukovo zakončení po Skalákově centru vyškrábnul Bičík od levé tyče na roh. Ve 48. minutě se však zleva podle koncové čáry prosmýkl Hybš a jeho přízemní přihrávku sklepl Lafata do branky – 1:2.
Boleslav dokázala tentokrát odpovědět do pěti minut. V 52. minutě Radův trestný kop neprošel přes bránícího hráče k brance, získal ho Bartl a z pravé strany odcentroval do malého vápna, kde Zahustel hlavou vyrovnal – 2:2.
Boleslav ucítila obrovskou příležitost a tlačila se před soupeřovu branku. Hned v 53. minutě velká gólová příležitost po Radově trestňáku skončila rohem. Ten rozehrál Skalák a hlavou do Bičíkovy branky usměrnil Kúdela. Rozhodčí Příhoda však gól neuznal pro domnělý útočný faul boleslavského hráče. Tímto verdiktem velmi poškodil Boleslav a pomohl Spartě.
V příštích minutách se oba týmy snažily překonávat soupeřovu obranu dlouhými nákopy a vyvarovat se tak fatální ztrátě míče, která hrozila při kombinacích a neustálých osobních soubojích ve středu hřiště. V 74. minutě Šeda chytil nedůrazné Fataiovo zakončení po Hybšově přihrávce. O dvě minuty později Rada neuspěl z trestného kopu a Šisler vysoko přestřelil. V 78. minutě Dočkalův rohový kop proměnil nehlídaný Costa hlavou ve vedoucí gól Sparty – 2:3.
Boleslavským nadějím na přerušení černé šňůry porážek od Sparty udělal definitivní přítrž za pět minut nejlepší tuzemský kanonýr. V 83. minutě Lafatovu přízemní střelu z dvaceti metrů u levé tyče Šeda nezachytil – 2:4.
Boleslav už s prohrou nic neudělala, byla šestá v nepřetržité řadě a navíc z těch šesti čtvrtá se čtyřmi inkasovanými góly.

Sestava FK Mladá Boleslav: Šeda – Bartl, Kúdela, Šisler, Bořil – Malpon (66. Baroš), Rada – Zahustel (81. Chramosta), Ščuk, Skalák – Magera. Sestava AC Sparta Praha: Bičík – Mareček, Holek, Costa – Frýdek (46. Hybš), Vácha, Matějovský, Hušbauer (46. Fatai), Dočkal, – Lafata, Krejčí (89. Konaté). Góly: 40. Skalák, 52. Zahustel – 48. a 83. Lafata, 8. Vácha, 78. Costa ŽK: Magera, Bartl – Mareček, Dočkal, Lafata, Holek, Fatai Rozhodčí: Příhoda – Nádvorník, Vlasjuk Diváků: 5000 (vyprodáno)

Jarolím se opakoval: Chybujeme a neproměňujeme šance Mladoboleslavský trenér Karel Jarolím byl prohrou se čtyřmi inkasovanými góly velmi zklamaný. To jeho sparťanský protějšek Zdeněk Ščasný zářil pochopitelnou spokojeností. Karel Jarolím po prohře se Spartou 2:4 řekl: „Prohráli jsme, protože jsme dva góly dostali přes pravou stranu po totožné chybě nepokrytím nabíhajícího protihráče, a třetí gól nám dal po rohovém kopu neuhlídaný Costa. Sice jsme si vypracovali hodně šancí, nedokázali jich však většinu proměnit. Navíc nám rozhodčí neuznal třetí branku. To všechno rozhodlo o výsledku.“

Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný byl z výsledku přímo nadšený: „Jsem spokojený, že jsme zápas zvládli. V Boleslavi se nebude vyhrávat. Zápas se musel divákům líbit, byl dramatický, hrálo se nahoru dolů, šance byly na obou stranách. Pro nás to nebyl jednoduchý zápas a vítězství si hodně cením. Dali jsme čtyři góly a Boleslav jenom dva, takže jsme vyhráli zaslouženě.“ Sparťanský trenér se uznale zmínil o kvalitách soupeře. „Boleslav byla dobře připravená na náš systém. Proto jsme v průběhu zápasu přešli z tříobráncového na čtyřobráncový, nebýt této taktické změny, tak jsme ten zápas těžko zvládli. Boleslav kromě mimořádné kvality je ohromně agresivní a tomu se musí soupeř, který ji chce porazit, vyrovnat.“