www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net

Královské stříbření vrátí Kutnou Horu o několik století zpět

České královské horní město Kutná Hora se o víkendu opět vrátí do období gotiky a ožije tradiční historickou slavnost, letos již po šestadvacáté. Akce připomíná slávu lucemburské Kutné Hory a staré hornické tradice z dob, kdy se ve městě těžilo stříbro, a razil Pražský groš. Středočeský kraj podpořil slavnost částkou ve výši sto tisíc korun.

home (1)

„Po celé dva dny se návštěvníci Kutné Hory budou moci ocitnout přímo uprostřed událostí příběhů Země Koruny české před šesti sty lety a užít si atmosféru připomínající život našich předků, ať je to příjezd krále, život měšťanů či poddaných. Nemusejí být přitom pouhými diváky, ale ve vlastním kostýmu se mohou stát přímými aktéry slavností,“ zve na kutnohorské stříbření návštěvníky regionu středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), která kutnohorských slavností zúčastní.

Středověké centrum města, gotické uličky a velký improvizovaný prostor s královskou tribunou a kolbištěm v parku pod Vlašským dvorem se po oba dny zaplní zářivě barevnými gotickými praporci a stovkami lidí v kostýmech doby lucemburské. Očekávat budou příjezd krále Václava IV. se svou chotí Žofií, aby ho náležitě uvítali. Do města se také sjedou rytíři z širokého okolí, aby se zúčastnili turnajového klání vyhlášeného na počest samotného krále. Do města zavítají i řemeslníci, aby na tradičním jarmarku nabídli své výrobky nebo pochutiny všeho druhu. K ochutnání budou pokrmy podle středověkých receptů a své středověké řemeslo představí například řezbář, hrnčíř nebo středověký židovský lékař.

home

K poslechu i tanci zahrají historické hudební skupiny Gnomus, Krless nebo Peregrin a tanec lidový i dvorský předvedou vsetínská děvčata Rondellus a dámy z Hortus Gratiae. Těšit se mohou návštěvníci i na malé Horníčky, praporečnice, trubače a další.  Vyzkoušet si bude možné střelbu z luku a navštívit historické stany rytířů a lukostřelců. Pro nejmenší je připraveno divadélko, historický kolotoč a střelnice.

Své umění a výcvik dravých ptáků představí sokolníci. V sobotním programu by návštěvníci určitě neměli vynechat velké turnajové klání na koních (13:30), pochodňový průvod nebo dvorskou slavnost (21:30) a následný ohňostroj. Nedělní program odstartuje nevšední zážitek v podobě „Stříbrné mše“ v chrámu svaté Panny Marie. Podrobný program je zveřejněn na: www.stribreni.cz.

 

You must be logged in to post a comment Login