stredocech.net

Základní informace

Rozhovor týdne: Pomáháme starat se o „NEDOKLUBKA“

Kraj – Každá desátá máma má doma předčasně narozené dítě. O tom jaké to je a jak pomáhá rodičům sdružení Nedoklubko jsme si povídali s jeho ředitelkou Lucií Žáčkovou.

lucie zackova nedoklubko1

Lucie, Vaše sdružení funguje více než 10 let, od roku 2002. Máte představu, kolik rodičů se na vás za tu dobu již obrátilo?

To je velmi těžká otázka, nestála jsem u zrodu sdružení, nedokážu počet odhadnout. Statistiky uvádějí, že každé 10 dítě se narodí předčasně a podíl předčasných porodů na celkovém počtu je 8,3%. Nápad sdružovat rodiče se stejným osudem měla původně paní doktorka Sobotková, když již v roce 1996 svolala vánoční setkání rodin předčasně narozených dětí v ÚPMD v Podolí. Několik maminek potom myšlenku rozvedlo dál, až vzniklo v roce v roce 2002 občanské sdružení Nedoklubko oficiálně.

Mohla byste nám popsat Vaše začátky a příběh?

Naše dcera se narodila předčasně o celých 15 týdnů před plánovaným termínem porodu. Místo v polovině října už začátkem července. Měla 730 gramů. Bylo to velice těžké období, najednou byla holčička na světě, ale byla živá, dýchala a první slova paní ošetřující lékařky byla velmi pozitivní, musel od prvního nádechu velmi bojovat o své místo na slunci. Velmi tvrdě… Pár dní mi trvalo, než jsem novou situaci přijala, věděla jsem, že to jediné co nyní holčička potřebuje je silnou maminku, která tady bude s ní a pro ni, bude pro ni odsávat mateřské mlíčko a bude na blízku a tak jsem to všechno dělala. Za velké podpory manžela a také nejbližší rodiny.

Jak je to s tatínky? Chodí k Vám taky nebo je to spíš výsada maminek?

Jak já znám tatínky předčasně narozených dětí, bývají často velkou oporou svých žen a dětí. Samozřejmě i výjimky potvrzují pravidlo, ale já jsem se za svou praxi setkala s velmi pozornými otci, kteří se ke vzniklé situaci postavili čelem, byli tady pro svou ženu a děťátko a společně tenhle složitý příchod svého potomka či potomků zvládli. A nesou si to i do budoucna, musím říci, že spousta partnerství je touto zkušeností pevnější a stabilnější, protože jaksi nic na světě není zadarmo a tohle si rodiče předčasně narozených dětí velmi dobře uvědomují.

Kam a na co vlastně k vám a kdo může přijít? Co se u vás může dozvědět a kde vás najde?

Naše podpora spočívá především ve sdílení informací, příběhů a podpoře rodičů. Na našich webových stránkách je nesčetné množství příběhů dětí, které se narodí předčasně, maminky velmi často hledají něco, co by jim dalo pocit bezpečí a vědomí, že v tom nejsou sami a že tahle zdánlivě bezvýchodná situace má přeci jen východisko. Dozví se také spoustu informací o předčasných porodech, můžeme ji přímo nakontaktovat na konkrétního specialistu, mohou se také obrátit na naše laické poradkyně-mamušky, což jsou speciálně proškolené maminky po předčasném porodu, které jsou připravené a ochotné maminkám na laické úrovni pomoci zvládat danou situaci.

V Praze navíc pravidelně pořádáme každý první čtvrtek v měsíci setkávání rodičů a dětí v centru MAM prostor nedaleko Anděla. Nejbližší se koná 5.3. od 15 hodin a naším hostem bude paní doktorka Barbora Fišárková, neonatoložka z FN Motol, čímž srdečně zvu na tohle milé setkání i vaše čtenáře…

lucie zackova nedoklubko2

S čím se na vás rodiče nejčastěji obrací? Chybí jim kontakty např. na neonatologické poradny? Nebo chtějí spíš poznat rodiče ve stejné situaci a promluvit si s nimi….?

Je to od každého něco. Zprostředkováváme kontakty na ověřené odborníky z oblasti psychologie, neurologie, fyzioterapie a jiné. Často maminky jen potřebují číst ony příběhy a vědět, že v tom nejsou sami. O tom je také náš nejnovější projekt s názvem Nejste v tom sami.

Když už jsme u projektů, náš nejdéle probíhající projekt se jmenuje Mámy pro mámy. Vede ho s velkým nasazením a s láskou kolegyně Michaela Lískovcová, také maminka předčasně narozeného kloučka a již pátým rokem prostřednictvím koordinátorek po celé republice dodává maminkám víru a povzbuzení ve formě dárečků přímo na perinatologická oddělení. Projekt má velký úspěch a Michaela za práci v něm vloni dostala ocenění purpurového srdce, které každoročně uděluje Nedoklubko spolu s Českou neonatologickou společností.

Co znamená členství v Nedoklubku? Prozraďte nám novinky, týkající se členství které chystáte pro letošní rok…

V současné době dokončujeme podklady a nejpozději koncem února nabídneme rodičům možnost členství v našem klubu. Členové se budou moci aktivně zapojit do aktivit Nedoklubka, ale také budou moci čerpat výhod, které Nedoklubko vyjednává se svými partnery.

Například od společnosti Zdravotníci (www.zdravotnici.net) dostanou všichni členové slevy na zdravotnické a speciální kurzy právě pro rodiče předčasně narozených dětí, které jsou myslím velmi důležité zejména pro hyperprotektivní rodiče předčasně narozených dětí. Slevy na nákup dětského oblečení a jiného vybavení, dárky, rovněž časopis, který je také naší novinkou a chystáme se ho vydávat čtvrtletně.

Časopis budeme vydávat čtvrtletně, první číslo vyjde 1.4., distribuovat ho budeme do všech perinatologických center v ČR rádi bychom jeho prostřednictvím informovali o existenci Nedoklubka, aby se maminky co nejdříve po předčasném porodu na nás mohly obrátit o pomoc a radu. Prvních pár dní po takto nečekaném porodu je velmi kritických a na odděleních chybí akutní psychologická péče. Ale nutno zdůraznit, že péče neonatologů je v Čechách na špičkové úrovni, na což jsme náležitě pyšní a my rodiče také velmi vděční za životy našich dětí.

Kdy Vaše spolupráce s rodiči a jejich dětmi skončí? Skončí – li vůbec? Nebo jste v kontaktu i po tom co děti odrostou?

Nedá se říci, kdy spolupráce skončíJ Je celkem lehce odhadnutelné, že začíná co nejdříve po porodu děťátka, maminky velmi správně hledají informace, rady a možnosti, jak to chodí, co pomáhalo rodičům před nimi, jak se s tím vyrovnávali, a tak dále. Vloni nám navíc vyšla úžasná knížka Vítej, kulíšku, kterou díky přispěvatelům a firemním dárcům máme možnost zdarma darovat všem maminkám a pomoci jim touto formou se se vzniklou situací vyrovnat. Knížka obsahuje odborné články, informace o tom, co cítí děťátko v inkubátoru a jak tuto situaci vnímá, příběhy rodičů, úryvky z deníku tatínka, rady a postřehy otců a také vzkazy těch co už si tím prošli těm, kteří jsou na začátku cesty. Obsahuje také sedm terapeutických velmi povedených pohádek, jejichž autorkou, stejně tak jako celé knihy a vlastně celého projektu Pohádky pro kulíšky je spisovatelka a blogerka Edith Holá. Knížka je také v prodeji a výtěžek jde na dotisk, protože nám velmi rychle mizí a dotisk plánujeme na polovinu tohoto roku.

Ještě poslední otázka: Co byste poradila mámě, která se stydí zavolat a přidat se k vám?

Poradila bych jí, ať vůbec neváhá. Může se ozvat přímo mě, nebo si vybrat na základě podobnosti příběhu a okolností nějakou „mamušku“ – kontakt vyhledá na našem webu. Také se může připojit na náš facebook a sledovat naše příspěvky, případně také do naší uzavřené skupinky na facebooku s názvem Nedoklubko-Nejste v tom sami. Obecně bych všem maminkám doporučila nebát se vyhledat odbornou pomoc psychologa, psychoterapeuta, protože to, co je nejdůležitější pro ni, potažmo pro miminko a celou rodinu je psychické zdraví maminky a táty. Jen tak se může od prvních dní plně věnovat péči o své předčasně narozené miminko, dokáže ho přijmout, dávat mu co potřebuje, být s ním co nejvíce je to možné, klokánkovat, povídat mu a zpívat a společně čekat na ten den, kdy budou moci jít domů…

Co je klokánkování?

Děkuji za otázku. Pod tímto názvem se skrývá jednoduchá metoda s úžasnými výsledky pro obě zúčastněné strany. Kangaroo mother care, nebo také Skin to skin contakt je vlastně chování nezralého děťátka na nahém hrudníku matky (nebo otce). Zavedl ji v sedmdesátých letech minulého století jeden lékař v Kolumbii pro nedostatek technického vybavení v nemocnici a popisoval perfektní výsledky. Děťátko je na hrudníku své maminky klidnější, známé zvuky jako tlukot srdce děťátku stabilizuje jeho životní funkce. Blahodárně také působí na stimulaci laktace. Pokud to zdravotní stav dítěte a matky dovoluje, doporučuje se klokánkování co nejdříve po porodu. Dokonce se na nás obrátil tatínek předčasně narozené dívky, architekt, který vytvořil projekt unikátního klokánkovacího křesla pro ještě větší komfort a intimitu prostředí pro klokánkování. Projekt je ve fázi příprav pilotního modelu, který bude dále testován maminkami.

nedoklubko logo

 

Stredocech.net

Foto: Archiv Lucie Žáčkové

You must be logged in to post a comment Login