www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net

Regionálním muzeum v Jílovém u Prahy zve na Slavnostní adventní koncert

Skladby Giovanniho Battisty Bononciniho, Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších skladatelů, vánoční písně Adama Michny z Otradovic i české koledy budou znít 17. prosince od 17 hodin Regionálním muzeem v Jílovém u Prahy. Slavnostní adventní koncert, na němž se představí mezzosopranistka Barbora Polášková, sopranistka Tereza Kavecká a kytarové duo Siempre Nuevo Patricka Vacíka a Matěje Fremla, které doprovodí mluveným slovem herec Marek Holý, zakončí skladba Charlese Gounoda Ave Maria.

Adventni_koncert

Adventní koncert je pro muzeum mimořádnou událostí a rádi bychom z něj udělali novou tradici. Lidé k nám chodí rádi a my bychom jim chtěli tímto způsobem zpříjemnit předvánoční čas a poděkovat za jejich přízeň,“ řekla ředitelka Regionálního muzea v Jílovém u Prahy Šárka Juřinová.

Koncert slibuje nevšední zážitek. Mezzosopranistka Barbora Polášková získala hudební vzdělání na Pražské konzervatoři a Konzervatoři Plzeň a na řadě mistrovských kurzů doma i v zahraničí. Vystupuje pravidelně po celé republice, absolvovala turné po Brazílii, Japonsku, Thajsku, Izraeli, Maroku, Francii a Německu, spolupracuje se světovými a českými dirigenty a orchestry. Znají ji také návštěvníci českých a moravských divadel – třeba jako Carmen, Káču, Olgu, Wandu… Vystoupila na koncertech se sopranistkou Metropolitní opery Sondrou Radvanovsky nebo s José Curou. Byla v užší nominaci na Cenu Thálie 2016.

Sopranistka Tereza Kavecká vystudovala zpěv na Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity, později absolvovala pěvecký kurz u profesorky Vídeňské hudební univerzity, sopranistky Claudie Visca. Hostovala v Národním divadle moravskoslezském, s Pražským komorním sborem zpívala na operních festivalech v Itálii, Irsku a na mnoha významných koncertech ve Španělsku, Francii, Německu, Izraeli, Libanonu. Od roku 2003 je sólistkou Slezského divadla v Opavě. Nastudovala celou řadu operních, operetních i muzikálových rolí. Je držitelkou ceny Opavské Thálie 2010, Výroční ceny Opery Plus 2015 a byla také v širší nominaci na cenu Thálie 2015.

Kytarové duo Siempre Nuevo založili v roce 2007 dva vynikající čeští kytaristé Matěj Freml a Patrick Vacík. Oba studovali na Hochschule für Musik FRANZ LISZT v německém Weimaru. V roce 2008 duo vyhrálo svojí první mezinárodní soutěž v italské Gorizii a od té doby jsou tito mladí umělci pravidelně zváni na koncerty a festivaly v Čechách, Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku. Důležitým mezníkem souboru bylo pozvání na Mezinárodní hudební veletrh v Shanghaii 2010, po němž následovala řada koncertů a mistrovských kurzů v dalších čínských městech. Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé transkripce – vlastní či jiných autorů. Jeho repertoár obsahuje starou i moderní hudbu, od baroka až po soudobé skladatele.

Nad koncertem převzala záštitu hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

You must be logged in to post a comment Login