www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net

Soutěž Junior Glass Ways podpořila budoucnost sklářského řemesla

Ukázat vysokou úroveň sklářské tvorby nejmladší generace a skvělé řemeslo, které má u nás silnou historii, bylo cílem prestižní mezinárodní soutěže Junior Glass Ways. Zúčastnilo se jí osmdesát talentovaných studentů sklářských oborů především z Evropy. Soutěžní práce, včetně vítězných, představuje výstava v Centru sklářského umění v Sázavě na Benešovsku. Ke zhlédnutí bude do 1. dubna 2017.

DSC_0771 (2)

Smyslem této soutěže je motivovat všechny studenty středních i vysokých škol k tomu, že studium sklářských oborů má smysl, má uplatnění, že je to obor, který má pořád perspektivu,“ řekl ředitel soutěže Jaroslav Polanecký. Před několika lety, kdy se sklářství dostalo do problémů, vznikl podle něj dojem, že se jedná o neperspektivní obor. „Dneska je tomu naopak, potřebujeme odborníky všeho typu – výtvarníky, technology, lidi, kteří umí řemeslo,“ uvedl. Největším problémem je podle něj po letech stagnace oživit sklářské obory na středních a vysokých školách, což se začíná dařit. „Vysokoškolské obory se už spíš rozmnožily, než by zmizely, a na tradičních sklářských školách je víc absolventů než dřív, a hlavně mají víc uchazečů. Dřív byl problém vůbec zaplnit ročník, teď už si můžou zase začít pomalu vybírat. Takže si myslím, že tahle soutěž je jedním z důvodů, proč se podařilo zlomit to prokletí,“ dodal Jaroslav Polanecký.

DSC_0785 (2)

Novým pořadatelem soutěže je společnost CESTY SKLA, o.p.s., která třetím rokem provozuje Centrum sklářského umění v huti František v Sázavě. Soutěž vypsala ve dvou věkových kategoriích – mladší pro studenty středních odborných škol a starší pro studenty vyšších odborných a vysokých škol. „Zájem předčil naše očekávání, protože se přihlásilo přes sto studentů v obou kategoriích a my jsme to museli zredukovat na 80, protože víc soutěžních prací by se do huti František nevešlo,“ řekla ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s. Martina Kulhavá. Do klání se kromě českých přihlásili studenti středních a vysokých škol mimo jiné z Finska, Irska, Polska, Slovenska, Bulharska, Rumunska a Číny.

Vítězem mladší kategorie se stala Kristina Maňáková ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí. Porotu zaujaly její objekty ve tvaru koulí s názvem Moje. „Chtěla jsem vytvořit věc o souzení lidí, o tom, jak dáme lehce na první dojem,“ uvedla výherkyně s tím, že už se moc těší, až si bude moci užít výhru, kterou je rezidenční pobyt ve sklárně Moser v Karlových Varech. Na druhém místě skončil Karel Kortan ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě a třetí místo patřilo Kateřině Bušové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.

Peterova_Denisa_nahrdelnik_simaxove_sklo

Ve starší kategorii získala prvenství Zdeňka Fusková z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se skleněnou plastikou nazvanou Zlom. „Moje práce vychází z mého oblíbeného místa, konkrétně lesa, který stával za naším domem a před několika měsíci byl vykácen. Toto je taková reakce na tu skutečnost, která pro mě není až tak příznivá,“ popsala studentka. Jako odměnou za vítězství získala rezidenční pobyt ve sklárně Ajeto. Druhé místo obsadila Ance Stipniece z Litvy a na třetím skončila Martina Habaníková z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Speciální cenu získali Kateřina Karlovcová z OA, SOŠ a SOU Třeboň, Maria Bogatu Mancianu z Rumunska a Ricardo Centimeri z VUT Brno.

Konkurence byla poměrně vysoká, v rámci našeho komisionálního hodnocení to byla někdy celkem zajímavá diskuse, někdy jsme se jednoznačně shodli a nemuseli jsme ani o ničem debatovat. A musím říct, že první místa jsme vybrali jednoznačně,“ řekla porotkyně Eva Nováková ze společnosti CESTY SKLA o.p.s.

Osiniak Gabriela, Mystification 1

You must be logged in to post a comment Login