www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net
Home » Středočeská NEJ

Středočeská NEJ

stredocesky kraj mapa 1

Víte, kde ve středních Čechách žije nejvíce obyvatel, jaké je nejčastější jméno novorozenců, nebo jak jsme na tom s nezaměstnaností? Přinášíme vám některá krajská NEJ. Ta největší daleko přesahují hranice kraje i naší republiky.

Středočeský kraj velikostí, počtem obcí i obyvatel patří mezi největší v republice. Rozlohou zabírá téměř 14 % našeho území a je 1,9 krát větší než je průměrná rozloha kraje v ČR.

Kraj zcela obklopuje Prahu a sousedí téměř se všemi českými kraji. Ale krajské město by jste tu hledali marně. Administrativně je rozdělen na 12 okresů s deseti okresními městy. Rozlohou je největší okres Příbram (15 % rozlohy kraje). Nejmenším okresem je Praha-východ (5 % rozlohy kraje). Největším správním obvodem obce s rozšířenou působností je obvod Mladá Boleslav, do kterého spadá 98 obcí, naopak správní obvod Lysé nad Labem tvoří pouze 9 obcí.

Ve středních Čechách žije 1 302 336 obyvatel. Nejlidnatějším okresem Kladenský. Hustota zalidnění je nejvyšší v okresech Kladno, Praha-východ a Praha-západ, kde dosáhla přes 175 obyvatel na km2. Středočeský kraj je na druhém místě s nejdelším názvem města – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Největší počet obcí s názvem Lhota je na Benešovsku, celkem 29. Průměrný počet znaků v názvech středočeských obcí je 8,3. 

Nejvyšší platy a nejnižší nezaměstnanost

Průměrná měsíční hrubá měsíční mzda je v kraji dlouhodobě druhá nejvyšší v republice, v závěsu za Prahou. Za první čtvrtletí letošního roku pobírali Středočeši v průměru 25 000 Kč. S necelými 350 tisíci zaměstnanci zaujímá kraj druhou nejvyšší příčku v republice. Míra nezaměstnanosti je dlouhodobě nižší proti republikovému průměru. Existují výrazné rozdíly v nezaměstnanosti uvnitř kraje, ovlivněné blízkostí Prahy. Dnes je míra nezaměstnanosti mírně přes 5 procent. Praha společně se Středočeským krajem také dosahují ve všech věkových skupinách podnikatelské sféře nejvyšší úrovně hodinových výdělků mezi všemi kraji.

Přetížená síť

Dálnice D1, D5 a je jednou z nejvýznamnějších tepen středočeského kraje. Ve špičce tudy projede i 60 tisíc automobilů denně. Středočeská dopravní síť patří vůbec k nejhustším v republice. Do hlavního města jsou nasměrovány nejdůležitější železniční i silniční tranzitní sítě. Kraj se stará o 8636 km silnic a více než 1800 mostů.

Nejčastější jména? Jan a Tereza

Rodiče středočeských novorozenců vybírají nejčastěji jména Tereza, Eliška nebo Karolína. U chlapců vedou jednoznačně Janové, Jakubové a Matějové. Jméno Matěj patří mezi nejužívanější pouze ve Středních Čechách. V rámci dalších krajů republiky vede jméno Tomáš a Jakub.


Nejcastejsi jmeno kluci

Vypadá to, že Jany, Petry nebo Martiny mají ve Středočeském kraji největší šanci otěhotnět, nebo jich je zkrátka tolik. Na mapce vidíme nejčastější jména matek v rámci krajů České republiky. Naopak nejvíce si musí dávat pozor Petrové, Janové a Martinové . To jsou nejčastější jména otců v kraji.

Nejcastejsi jmeno holky

Sláva za hranicemi regionu i republiky

Snubní prsten Prahy s českou zemí – tak bychom mohli také nazvat Střední Čechy. Také proto je kraj posetý nejrůznějšími památkami a pamětihodnostmi, které s děním v královském městě historicky souvisely. Na území Středočeského kraje se nachází množství významných historicky cenných památek a několik chráněných krajinných oblastí.

Největší koncentrací památek se vyznačuje město Kutná Hora (chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr, Hrádek se stříbrnými doly, Kostnice), které bylo zapsáno do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. 

V českém seznamu městských památkových rezervací středních Čech kromě Kutné Hory figuruje jen Kolín, městskou památkovou zónu má 34 měst. Nejproslulejšími hrady jsou Karlštejn a Točník na Berounsku, Křivoklát na Rakovnicku, Český Šternberk na Benešovsku a Kokořín na Mělnicku. Nejvýznamnějšími zámky jsou Konopiště na Benešovsku, Žleby a Kačina na Kutnohorsku, Lány na Rakovnicku, Nelahozeves nebo mělnický zámek. language translator Nejzajímavějšími zříceninami jsou Žebrák na Berounsku a Okoř v okrese Praha-západ.

Nejcennější přírodní oblast kraje představuje CHKO Křivoklátsko, která figuruje na seznamu biosférických rezervací, mezi další významné oblasti patří CHKO Kokořínsko, Český kras, Český ráj a Blaník.

antonin dvorak barevně

Středočeští mistři

Co by to bylo za kraj, kdyby neměl své slavné rodáky. Sláva těch středočeských sahá daleko za hranice naší republiky. Mezi TOP osobnosti patří bezpochyby Antonín Dvořák rodák z Nehalozevsi, nejslavnější český hudební skladatel, jeho 9. symfonie e moll „Z Nového světa“ je jednou z nejhranějších symfonií světa, Josef Sudek, rodák z Kolína, jeden z nejvýznamnějších českých fotografů nejen meziválečného období, génius moderní fotografie. Josef Lada, rodák z Hrusic, český malíř, ilustrátor a spisovatel i Emil Kolben, zakladatel ČKD, konstruktér, vynálezce, rodák ze Strančic u Prahy, spolupracovník T. A. Edisona a N. Tesly.

NEJ Středočeského kraje

Nejvýše položený bod
Tok 865 m n. m.
Brdy, okres Příbram
Nejníže položený bod
hladina Labe 153 m n. m.
Horní Počaply, okres Mělník
 
Obec s nejnižším průměrným věkem
30,6 let Nupaky 1196 obyvatel, okres Praha-východ
Obec s největším počtem obyvatel
Kladno
68 551 obyvatel
Obec s nejmenším počtem obyvatel
Hradiště
28 obyvatel
okres Benešov
Obec s nejvyšším průměrným věkem
53,2 let Hradiště
28 obyvatel okres Benešov
 

 

Stredocech.net