www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net

V benešovské „šatlavě“ vznikl multikulturní prostor Cirgus, otevře se 15. dubna

Loutková divadla a výtvarné dílničky pro děti, večery hudby či poezie, workshopy, trhy a další kulturní a společenské akce nabídne multikulturní prostor Cirgus ve dvoře bývalé šatlavy v Pražské ulici v Benešově. Jako takzvaný startupový projekt ho připravila sociální firma CestoKam s.r.o. Provoz první sezóny zahájili 15. dubna v 11 hodin.

IMG_3

Mnohým z nás se někdy stane, že se na své cestě životem zastaví a najednou neví, kam se vydat. CestoKam s.r.o. je připravena takovým lidem podat pomocnou ruku. Vznikla s cílem vzdělávat, podporovat, začleňovat a zaměstnávat sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel a zvláště osoby se zdravotním znevýhodněním,“ říká autor projektu Jan Mejsnar. Součástí provozovny je stánek s občerstvením, v němž najdou práci sociálně znevýhodnění lidé a zdravotně postižení. „Zatím je to hodně o přátelích a kamarádech, kteří nám pomáhají, ale s některými věcmi se nehneme z místa bez odborníků. Navazuju proto vztahy s firmami a organizacemi v Benešově. Přijde mi daleko smysluplnější, abych se porozhlédl kolem a už existující se pokusil spojit. V sociálním podnikání to jinak ani nejde,“ poznamenal Jan Mejsnar.

Projekt Cirgus připravuje Jan Mejsnar tři roky. Vychází přitom ze svých zkušeností, které získal během 20 let práce v neziskovém sektoru, kde se setkal se spoustou různých cílových skupin populace. Již navázal spolupráci s městem Benešov, se sociálním odborem, společností Posázaví o.p.s. a spolupráci chce rozšířit na další organizace zaměřující se na lidi s postižením, jakými jsou například Rytmus Benešov nebo Centrum sociálních služeb Tloskov. „Když společně vymyslíme něco prospěšného pro lidi s postižením, bude to jedině dobře,“ dodal s tím, že pracovních míst pro handicapované není nikdy dost. Za obrovský úspěch by považoval, pokud by se jeho sociálnímu podniku podařilo do roku 2020 vytvořit 20 pracovních míst. Záležet ale podle něj bude také na tom, jak podobnou iniciativu přijmou obyvatelé Benešova.

Cirgus bude otevřen od úterý do soboty mezi 9:00 a 21:00. V rámci kulturního programu připravuje vystoupení loutkových divadel pro děti, například souboru Buchty a loutky nebo Divadélka Víti Marčíka, některé večery budou patřit hudbě – třeba bluesmanovi St. Johnny. Od května by každou středu v odpoledních hodinách měly probíhat výtvarné dílničky pro děti různě tematicky zaměřené, například jako Den Země či Den otevírání studánek.

Provozovatelé uvítají také vzpomínky pamětníků benešovské šatlavy. Z jejich vyprávění a fotografií by rádi koncem léta nebo začátkem podzimu připravili výstavu o tom, co se ve dvoře a sousední budově dělo za minulých režimů. Každý, kdo o tomto koutu města má nějaké informace a chce se o ně podělit, může do „šatlavy“ zajít osobně nebo napsat na cirgus@email.cz.

Další informace jsou na www.cirgus.info.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

You must be logged in to post a comment Login