stredocech.net

Základní informace

Zápas s Budějovicemi až v poslední čtvrthodině

Utkání FK Mladá Boleslav – SK Dynamo České Budějovice skončilo vítězstvím domácích 4:1 (1:1). Boleslavští po nerozhodném poločase strhli zasloužené vítězství na svoji stranu v poslední čtvrthodině třemi góly, z nichž dva dal Jiří Skalák, který si od fanoušků vysloužil vyhodnocení nejlepším hráčem utkání, z budějovické strany tato pocta připadla Machovcovi.

Mladá Boleslav s Českými Budějovicemi z osmi domácích zápasů prohrála dva, naposledy před pěti roky. Vzhledem k postavení v ligové tabulce, kde čtvrtá Boleslav měla o devět bodů více než čtrnácté Budějovice, byla nesporným favoritem.

Po předchozích dvou neúspěšných ligových zápasech dal trenér Karel Jarolím tentokrát příležitost brankáři Šedovi. Po předchozích osmnácti mistrovských zápasech ligového ročníku 2014-15 zůstal gólman Hruška poprvé na boleslavské lavičce. Do obrany se po zranění vrátil Kysela.

První poločas rozehráli Boleslavští podle nejlepších not. Hned první útok proměnili ve vedoucí gól.
Ve 2. minutě Magera u pravé postranní lajny přiťuknul míč Skalákovi, ten se probil ze strany do soupeřovy šestnáctky a od koncové čáry poslal nastřelenou přihrávku do brankoviště, kde u bližší tyče Wágner zakončením z metru zaskočil brankáře Křížka – 1:0.
V následujících minutách sice Boleslavští kontrolovali hru, ale budějovickou branku moc neohrožovali. Naopak v 10. minutě si Budějovičtí vynutili rohový kop, který snadno zlikvidoval Šeda. V 18. minutě Magerův trestňák z boku vápna Křížek vyrazil. O třiminuty později Vacek vybojoval ve středu hřiště míč a Ďuriš individuální útok pokazil, když nevystřelil ani nepřihrál. Ve 24. minutě po Navrátilově přihrávce hlavou si Magera uvnitř šestnáctky zpracoval míč a poslal ho pravačkou jen pár centimetrů nad budějovické břevno.
Ve 28. minutě po Navrátilově faulu na Škodu kopal Machovec trestňák z necelých dvaceti metrů a přes hráčskou zeď se trefil přesně do levého horního růžku boleslavské branky, kam se Šeda jen stačil podívat – 1:1.
Ve 34. minutě Skalákův centr hlavičkoval Wágner těsně vedle branky. Za tři minuty další Skalákův centr usměrňoval nepřesně opět Wágner, tentokrát nohou. Za nerozhodného stavu sice Boleslavští zatlačili budějovického soupeře ke Křížkově brance, ale dobývali ji marně. V poslední minutě poločasu si na Kyselův chytrý oblouček za budějovickou obranu zaběhl Magera, ale technické přelobování brankáře se mu nezdařilo.

Druhý poločas byl boleslavskou tsunami. Na českobudějovickou branku se hrnul jeden útok za druhým, ale dlouho bez touženého efektu, který se dostavil až v závěrečné čtvrthodince, v níž Boleslavští konečně třikrát skórovali a dali výsledku očekávanou a spravedlivou podobu.
Budějovický gólman Křížek měl nejvíce starostí se Skalákem, jehož centry i střely byly stálým nebezpečím. Zkraje druhé půle Bořil střílel nad, Vackovu ránu Křížek vyrazil. V 59. minutě Skalákovu bombu vyrazil z branky obránce Hanzlík. Následoval roh a po něm Vackova rána levačkou mimo branku. V 61. minutě neprostřelil Wágner brankáře Křížka z pár kroků. Po špatném Kladrubského odkopu si neporozuměli Magera s Wágnerem a z rodící se gólové šance nic nebylo. V 69. minutě po spolupráci s Vackem střílel napříč brankovištěm Kysela, ale Magera ani Wágner na dorážku nedosáhli.
V 75. minutě Skalák téměř ze stejného místa jako budějovický Machovec v prvním poločase proměnil trestný kop přesnou střelou přes hráčskou zeď do levého růžku Křížkovy branky – 2:1.
Při ojedinělém budějovickém útoku pozorný Šeda na hranici šestnáctky zalehl míč před dorážejícím Varadim. Rychlý boleslavský protiútok zakončil Skalák nedůrazně do brankáře. Z další boleslavské akce zkusil vystřelit Ščuk, tečovaná rána vynesla Boleslavi jenom roh.
V 82. minutě odkop stopera Navrátila stáhnul metr před budějovickým pokutovým územím Wágner na zem ke Skalákovi, ten se vyhnul obránci a sám před Křížkem podle něho zamířil do branky – 3:1.
O minutu později Skalákův centr z pravé strany proletěl neškodně budějovickým brankovištěm, když u vzdálenější tyče Wágner netrefil míč před prázdnou brankou. Potom Budějovičtí získali roh, ale boleslavskou branku neohrozili.
V 89. minutě po podražení Vacka, jenž se probíjel ze strany k šestnáctce, rozehrál Končal trestný kop z místa zkráceného rohu a u bližší tyče se Navrátil hlavou prosadil – 4:1.

Sestava FK Mladá Boleslav: Šeda – Kysela, Navrátil, Hůlka (46. Ščuk), Bořil – Šisler, Vacek – Skalák, Magera (73. Končal), Ďuriš (46. Zahustel) – Wágner.

Sestava SK Dynamo České Budějovice: Křížek – Janotka, Lengyel, Kladrubský, Machovec (55. Hanzlík) – Pešek, Hála (67 Chrien), Benát, Škoda, Volešák (80. Linhart) – Varadi.

Góly: 75. a 82. Skalák, 2. Wágner, 89. Navrátil – 38. Machovec

ŽK: Magera, Wágner – Škoda, Hála, Hanzlík

Rozhodčí: Hrubeš – Mokrusch, Černý

Diváků: 2648

Jarolím si pochvaloval poločasové změny

Boleslavský trenér Karel Jarolím chválil zlepšený výkon svých svěřenců proti Budějovicím ve druhém dějství, k čemuž přispěly dvě poločasové změny v sestavě. Jeho budějovický protějšek František Cipro přiznal, že doufal v zisk bodu, ale nedočkal se.

„Zápas se pro nás vyvíjel velice dobře, rychlá branka nás mohla uklidnit a umožnit nám hrát kombinační fotbal bez spěchu, ale zase jsme snadno a zbytečně inkasovali z jediné střely soupeře na naši branku. Ten gól nám potom zápas zkomplikoval. Do přestávky jsme neřešili brankové situace dobře,“ řekl boleslavský trenér Karel Jarolím k nerozhodné první polovině ligového zápasu. „Dvě změny, z nichž jedna byla vynucená za zraněného Hůlku, do druhé půle naší hře pomohly, rozhejbali jsme ji a nedávali soupeři tolik prostoru. Nakonec jsme herní zlepšení vyjádřili i gólově. Výsledek vypadá na jednoznačné vítězství, které se však nerodilo lehce, osobně jsem pochopitelně rád, že zápas vyzněl tak jednoznačně,“ poznamenal Karel Jarolím k druhému poločasu úspěšného duelu s českobudějovickým soupeřem.
Pod vlivem novinářských dotazů se vyjádřil také k minulým nepodařeným zápasům i nejbližšímu duelu příštího ligového programu Mladé Boleslavi: „V Příbrami nebyla naše hra úplně špatná, ale neproměnili jsme gólové situace a celkem snadno inkasovali. Před tím jsme promrhali dvojgólové vedení s Hradcem a tak jsem rád, že jsme utkání proti Budějovicím zvládli. Ale v boji o čtvrtou evropskou příčku to nic neznamená. Body ztracené doma s Hradcem musíme někde získat venku. Na Slavii se těším, připravíme se co nejlépe a budeme tam chtít uspět.“

Českobudějovický kouč František Cipro, který tým převzal po odvolaném trenéru Urbanovi necelý týden před zápasem v Boleslavi, označil za důležitý moment pro vývoj utkání střídání v poločase.„První poločas jsme měli dobrý, až na situaci, kdy jsme z prvního útoku dostali gól, což je vždycky pro další vývoj velice špatné. Boleslavští potom žádnou další velkou šanci neměli, my sice taky ne, ale drželi jsme střed hřiště. Boleslavi prospělo dvojí střídání v poločase, potom nás dostali pod tlak a z trestňáku, podobně jako my v první půli, dali krásný gól. V tu chvíli se projevil problém našeho mužstva, kdy za nepříznivého stavu jedna dva začne hrát tak, že je schopné dostal další tři až čtyři góly, tentokrát jsme dostali další dva a najednou bylo po nás. Co vyváděli hráči včetně těch nejzkušenějších při standardkách, to je to, co mě mrzí, to by se ligovému mužstvu nemělo stávat, aby takto odešlo,“ řekl František Cipro, který po nerozhodném poločase doufal, že by jeho tým mohl na částečný bodový zisk pomýšlet. „Domníval jsem se, že v Boleslavi bod uděláme, i když má dobrý mančaft, v Příbrami hrála výborně a prohrála tam,“ dodal František Cipro s tím, že neopomněl boleslavskému týmu vyseknout, možná diplomatickou, ale přeci jenom malou sportovní poklonu.