www.stredocech.net

Středočeský internetový zpravodaj Provozuje: Středočech, z.s. Palackého 361 Velké Popovice 251 69 mail: lenka@stredocech.net

Zažijte pravý zámecký advent na zámku Kačina!

Národní zemědělské muzeum v neděli 3. prosince od 10 do 16 hodin slavnostně zahájí období adventu. Zcela mimořádně mimo návštěvnickou sezónu veřejnost může vidět slavnostně vyzdobený zámek a připomenout si, co adventní čas znamená, jak se slavil v minulosti, oživit si vánoční tradice a vyzkoušet si vánoční zvyky. K vidění bude i unikátní mechanický betlém či obří adventní věnec, k ochutnání punč hraběte Chotka.

DSC_3395

Advent na zámku se stylově koná v hospodářském zázemí budovy – v kuchyních, prádelnách, dřevnících a dalších prostorách suterénu. Zámecké služebnictvo se zde bude připravovat na adventní čas a chystat Vánoce pro své panstvo – hraběcí rodinu Chotků. Návštěvníci budou moci v každou celou hodinu shlédnout jejich veselé vystoupení. Příležitostná výstava seznámí návštěvníky s historií Vánoc, kdo bude mít chuť, bude si moci tradice sám vyzkoušet. V rozpálených zámeckých kamnech se bude péct, budou se zdobit perníčky, odlévat olovo, vyřezávat betlémy, věštit z polínek, vyrábět vánoční ozdoby a mnohé další. Zámek bude slavnostně vyzdoben a v jeho komnatách návštěvníci uvidí hned několik vánočních stromků.

V rámci programu vystoupí pěvecký a hudební sbor ZUŠ Čáslav, základní škola Kolín IV představí vánoční příběh s koledami. Před zámkem budou také probíhat jezdecké ukázky. V případě sněhové nadílky budou připraveny i zámecké saně. „Naším cílem je představit návštěvníkům nejen adventní dobu, ale i ukázat, jak hospodářské zázemí zámku fungovalo. Věřím, že návštěvníky zcela pohltí prostředí zámeckého shonu, kdy služebnictvo gruntuje, vaří, peče a všude voní cukroví. Těším se, že zámek doslova ožije, zámecká kuchyň bude plná kuchařek a cukrářek, konírny se na chvíli stanou domovem hospodářských zvířat a před zámkem budou ržát koně. Doufám ale, že všechen shon pak nechají návštěvníci u nás v muzeu a užijí si své klidné Vánoce,“ říká ředitel muzea českého venkova na zámku Kačina Pavel Douša.

Pro návštěvníky bude samozřejmě připraveno i občerstvení.

Vstupné: dospělí 50,- Kč; děti, studenti, senioři 30,- ZTP, ZTP/P a děti do 3 let zdarma. Prohlídky zámeckých interiérů dle platného ceníku.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě budovy v Praze také další čtyři pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice). Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je Chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

Více na www.nzm.cz.

You must be logged in to post a comment Login